top of page

W Chiapas ginie burmistrz oraz cztery inne osoby

Kolejne złe wieści z Meksyku- w mieście San Juan Chamula podczas sobotniej manifestacji doszło do strzelaniny, w wyniku której zginął burmistrz oraz cztery inne osoby. 

Około godziny 7:00 czasu lokalnego podczas manifestacji na głównym placu w mieście, w której brali udział mieszkańcy z 35 miejscowości z regionu Chiapas, nagle kilku uzbrojonych mężczyzn otworzyło ogień- wyjaśnił sekretarz generalny stanu Chiapas, Juan Carlos Gómez Aranda podczas konferencji prasowej. W wyniku strzelaniny zginął burmistrz miasta San Juan Chamula, Domingo López González oraz czterech innych mężczyzn: Narciso Lunes Hernández, Miguel López Gómez, Ernesto Pérez Pérez, Silvano Hernández Díaz, z czego dwaj byli urzędnikami miasta. Manifestujący domagali się od władz miasta dostarczenia obiecanych pieniędzy, które przeznaczone były na program wsparcia wyrobu rękodzieła, z którego słynie San Juan Chamula oraz budowę kilku nowych projektów w mieście. 

Z pewnością wielu turystów kojarzy miejscowość San Juan Chamula, gdyż znajduje się w niej chętnie odwiedzany przez obcokrajowców synkretyczny kościółek, w którym modlą się Indianie, często przy tym składając ofiary z kurczaków. Obecnie, jak wynika z oficjalnego stanowego komunikatu, policja przywróciła spokój w miejscowości, która zwłaszcza latem jest pełna turystów. Cały czas badane są okoliczności ataku.

San Juan Chamula
bottom of page