Ani jednej mniej. Czarna środa w Meksyku

W środę 19 października w Argentynie oraz Meksyku odbył się strajk kobiet wzorowany na polskim czarnym proteście z 3/10. Tysiące ludzi wyszło na ulicę, aby wyrazić swój gniew i sprzeciw spowodowany nieustającą falą przemocy wobec kobiet. "Ani jednej mniej", "Chcemy siebie żywe" to główne hasła demonstracji

Impulsem do zorganizowania manifestacji było brutalne zamordowanie 16-letniej Lucii Perez w argentyńskiej miejscowości Mar de Plata. Nastolatka została odurzona narkotykami, a następnie wielokrotnie zgwałcona analnie i waginalnie, za pomocą penisa oraz niezidentyfikowanego przedmiotu, co najprawdopodobniej spowodowało śmierć wskutek obrażeń wewnętrznych. Umierała w męczarniach. Prokurator Maria Isabel Sanchez określiła morderstwo Lucii jako jedno z najbardziej bestialskich w historii kraju i stwierdziła, że nigdy w swojej karierze nie widziała czegoś tak nieludzkiego. Ciało dziewczyny zostało znalezione 8 października i przewiezione do szpitala. Jako że wcześniej zostało umyte i przebrane, prawdopodobnie w celu zatarcia śladów zbrodni, lekarze na początku myśleli, że dziewczyna zmarła wskutek przedawkowania substancji odurzających. Dopiero po dokładniejszym zbadaniu odkryli, że Lucia umarła w męczarniach, nadziana na pal. Do tej pory przez policję zostali zatrzymani trzej mężczyźni podejrzani o udział w zabójstwie: 23- letni Matías Farías,  41-letni Juan Pablo Offidani oraz Alberto Masiel (61 lat, prawdopodobnie pomagał w zatarciu śladów). 

Tragiczna śmierć dziewczyny, która niedługo kończyłaby szkołę średnią, wzburzyła całą Argentynę. Od momentu morderstwa Lucii zostały zamordowane trzy inne kobiety. Według rządowych statystyk, w zeszłym roku 235 kobiety zostały zabite przez mężczyzn. 

Źródła:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,20845920,tak-jak-zrobiono-w-polsce-mieszkanki-argentyny-i-meksyku.html

-https://noticias.terra.com.mx/mexico/ultimas-noticias-marcha-ni-una-menos-mexico-paro-nacional-de-mujeres-hoy-19-de-octubre-2016,e420d478a1fe34affd21514dee19da2fw3gwf86i.html

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/10/19/argentina/1476907916_918015.html?id_externo_rsoc=FB_CM

http://estadistica.inmujeres.gob.mx/formas/convenciones/Nota.pdf

-http://www.animalpolitico.com/2014/11/en-mexico-2-de-cada-2-mujeres-han-sufrido-violencia-de-genero-el-principal-agresor-la-pareja/

W Meksyku sytuacja kobiet wcale nie wygląda lepiej. W kraju, gdzie zakorzeniona jest kultura macho, a jednocześnie trwa wojna karteli narkotykowych, które zajmują się nie tylko substancjami odurzającymi, ale również handlem ludźmi, bronią, zabójstwami na zlecenie, kobiety codziennie są narażone na przemoc i niebezpieczeństwo. Szacuje się, że ponad 60% kobiet powyżej 15. roku życia padło ofiarą przemocy seksualnej, i w większości przypadków sprawcą był partner. W latach 2013-2014 zostało zamordowanych 3.892 kobiet w całym kraju- czyli siedem kobiet dziennie. W zeszłym roku ponad 365 tysięcy kobiet padło ofiarą przemocy, z czego około 65 tysięcy wylądowało w szpitalu z powodu obrażeń. Oprócz tego, jak potwierdzają dane, prawie 70% kobiet spotkało się z jakąś formą przemocy, fizycznej, emocjonalnej lub seksualnej w swoim życiu.

Dlatego dzisiaj kobiety wyszły na ulice, żądając bezpieczeństwa, poszanowania ich praw, a także wyciągania konsekwencji wobec morderców i gwałcicieli.  Tak jak w przypadku polskiego strajku, większość protestujących była ubrana na czarno, i nie poszła dzisiaj do szkoły ani do pracy. Jednym z postulatów było również wstrzymanie się od robienia zakupów w godzinach 11-17 oraz wspieranie strajku za pomocą mediów społecznościowych. 

  • Facebook
  • Pinterest
  • Instagram

0048 886 53 93 77 Whatsapp

 

Wszystkie teksty oraz zdjęcia na stronie są własnością Iwony Klemczak (chyba, że jest zaznaczone inaczej) i podlegają prawom autorskim. Kopiowanie w części lub całości wymaga pisemnej zgody autora. 

selloPBGuczetnik1.png