top of page

Książki o Meksyku


Dla wszystkich zainteresowanych Meksykiem, oto zbiór książek bezpośrednio lub pośrednio związanych z tym krajem. Nie są to przewodniki, raczej reportaże lub beletrystyka, jednym słowem utwory, które przedstawiają jakiś skrawek Meksyku i mogą być pomocne na drodze do zrozumienia jego historii i kultury. Lista jest subiektywna i na pewno będzie się powiększać!
1. ZERO ZERO ZERO. JAK KOKAINA RZĄDZI ŚWIATEM, Roberto Saviano


Kolejność jest przypadkowa, jest to po prostu jedna z ostatnich książek, jaką czytałam.

Autora pewnie część czytelników kojarzy z książki "Gomorra. Podróż po imperium kamorry", na podstawie której powstał film o tym samym tytule.

Książka może nie jest tylko i wyłącznie o Meksyku, ale w rewelacyjny sposób wyjaśnia historię i okoliczności powstania narkotykowych karteli, polityczne zawiłości, społeczne uwarunkowania oraz opisuje cały łańcuch osób zaangażowanych w narkobiznes- od baronów narkotykowych, poprzez struktury państwa, instytucje, przemytników, dilerów aż po konsumentów. Autor łączy w sobie talent literacki i reporterską dociekliwość, która w jego przypadku staje się jego obsesją. Książka dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć wspólczesną sytuację nie tylko Meksyku, ale i całego świata.


2. POD WULKANEM, Malcolm Lowry

Święto Zmarłych, 1938 rok. Powieść opisuje ostatni dzień życia brytyjskiego konsula w Cuernavace, pogrążonego w chorobie alkohowej. Czytelnik podąża śladem pijackich wizji bohatera, halucynacja miesza się z rzeczywistością, a wszystko w scenerii meksykanskich wulkanów, w to szczególne meksykańskie święto, jakim są Zaduszki. Czas i miejsce idealne na poszukiwania absolutu, jednak człowiek przedstawiony w powieści przegrywa walkę z samym sobą i obnaża tym samym daremność życia. Nawet miłość nie jest w stanie go uratować. Wielowymiarowa, wielowątkowa opowieść zabiera nas w mroczną podróż w czasie i przestrzeni, podróż, po której możemy wrócić do domu z moralnym kacem.


3. MEKSYK NOIR, praca zbiorowa

"Meksyk. Dwadzieścia jeden milionów mieszkańców nie mogło się mylić. Najbardziej skorumpowana policja świata, więcej teatrów niż w Paryżu, więcej aborcji niż w Londynie, więcej uniwersytetów niż w Nowym Jorku. Kryzys trwa tu od 25 lat. Niezbyt magiczny realizm gospodarki sprawia, że bogaci stają się coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi. Przetrwali tylko ci, którzy widzieli już wszystko - teraz mogą się tylko śmiać. Witamy w Meksyku, najlepszym mieście na tej planecie, gdzie chaos oznacza piękno, a życie poza prawem jest nie tylko normalne, ale i konieczne."

- czy można lepiej to ująć? Mroczne opowiadania różnych autorów oddające istotę miasta Meksyk, 20- milionowego miasta, w którym wszystko jest możliwe. Idealna książka dla tych, którzy tak jak ja są zakochani w tym zorganizowanym chaosie.


4. MEKSYK OD KUCHNI. KSIĄŻKA NIEKUCHARSKA, Susana Osorio


Jak sam tytuł sugeruje, nie jest to typowa książka kucharska, aczkolwiek traktuje o gastronomii. Dowiemy się z niej, jakie są cechy charakterystyczne meksykańskiej kuchni dzisiaj oraz jak kształtowała się na przestrzeni wieków, czyli czym żywili się rdzenni mieszkańcy przed przybyciem Hiszpanów oraz jak wpłynęła na nich kuchnia z Półwyspu Iberyjskiego. Znajdziemy tam też opis tych produktów, warzyw, owoców czy nasion, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiejszej gastronomii albo nawet codziennej diety, a które zawdzięczamy właśnie Meksykowi.

Książka napisana lekko i ciekawie, wzbogacona rysunkami i fotografiami. Nie mogło również zabraknąć przepisów kulinarnych. Polecam, bo w taki przyjemny i smaczny sposób dzięki Susanie Osorio-Mrożek, można poznać kawał historii Meksyku.


5. LABIRYNT SAMOTNOŚCI, Octavio Paz

Klasyka literatury. "Cykl esejów, w których autor poddaje błyskotliwej wiwisekcji szereg postaw, mitów, cech i kompleksów współczesnych Meksykanów". Jak dla mnie obowiązkowa lektura zwłaszcza dla tych, którzy w Meksyku decydują się zostać na dłużej. Octavio Paz, laureat Literackiej Nagrody Nobla w 1990 roku, przybliża charakter Meksykanów, w sposób filozoficzny rozprawiając się z głównymi narodowymi cechami, takimi jak zamiłowanie do zabawy i wszelkiego rodzaju fiest, oswajanie śmierci, noszenie masek, maczyzm, trudna tożsamość potomków zwycięzców i zwyciężonych. Wszystko osadzone w kontekscie historyczno-społecznym, aby lepiej można zrozumieć ten fascynujący kraj i jego społeczeństwo, ze wszystkimi jego wadami i zaletami.


6. AMEKSYKA. WOJNA WZDŁUŻ GRANICY, Ed Vuliamy


Kolejna pozycja z cyklu reportaży na temat wojny narkotykowej na pograniczu meksykańsko-amerykańskim, która co roku pochłania tysiące ofiar. Brytyjski dziennikarz przybliża kulisy walki karteli, opisując sposoby funkcjonowania gangów, przemytu ludzi, związek pomiędzy narkobiznesem a ekonomią, jednocześnie próbując odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje jakieś sensowne rozwiązanie tego krwawego, kilkudziesięcioletniego konfliktu i podając przykłady osób, które próbują walczyć z przemocą.

Ameksyka to wstrząsająca historia terroru rozgrywającego się na pograniczu amerykańsko-meksykańskim- w swoistym państwie, które należy zarówno do Stanów Zjednoczonych, jak i do Meksyku, a jednocześnie do żadnego z nich.

7. DZIECI SZÓSTEGO SŁOŃCA. W CO WIERZY MEKSYK, Ola Synowiec

Na taką lekturę czekałam od dawna. To nie jest typowa książka podróżnicza z serii "moje wrażenia po dwumiesięcznym pobycie w Meksyku", jakich na rynku nie brakuje. To rzetelny, przemyślany i wnikliwy reportaż podejmujący ważne i aktualne tematy związane z duchowością Meksykanów. W siedmiu rozdziałach Ola Synowiec odpowiada na wiele istotnych pytań, m.in.: dlaczego coraz więcej Meksykanów odchodzi od katolicyzmu? Jakie są konsekwencje turystyki narkotykowo-duchowej? Kim jest enigmatyczna postać Reginy i jak narodził się jej kult? Jakie są rzeczywiste korzenie słynnego Święta Zmarłych? Autorka rozprawia się z wieloma mitami i stereotypami, część wniosków może wręcz szokować. Dla mnie jest to lektura obowiązkowa.8. POPOL VUH. KSIĘGA RADY NARODU QUICHE

Święta księga narodu Quiche, należącego do cywilizacji gwatemalskich Majów, spisana przez anonimowego autora w XVI wieku, po konkwiście. To poetycka opowieść zawierająca elementy mitologii, kultury i historii ludności indiańskiej. Dowiemy się z niej, w jaki sposób został stworzony wszechświat, kto zamieszkuje Xibalba, czyli mityczny świat podziemny, z czego powstali pierwsi ludzie i jaką rolę w kosmogonii Majów pełni gra w pelotę. Historia jest pełna zawiłości, dziwnych zwrotów akcji i z całą pewnością nie jest to łatwa lektura. Polecam jednak wszystkim dociekliwym i zainteresowanym kulturami prekolumbijskimi ten niezwykły zabytek literatury prehiszpańskiej.9. WYDRZYJ MI SERCE, Angeles Mastretta


Powieść Angeli Mastretty pokazuje Meksyk na przełomie lat 30 i 40. Jest to doskonałe studium życia kobiety, która skutecznie walczy o swoje miejsce w świecie kierowanym przez mężczyzn, a jednocześnie satyra ujawniająca tajniki zmagań i utarczek politycznych.

Catalina ma piętnaście lat, kiedy poznaje generała Andresa Asencio, trzydziestoparoletniego kandydata na gubernatora, który wkrótce oświadcza się dziewczynie i zostaje przyjęty przez rodzinę. Po ślubie generał ani myśli dotrzymać młodej żonie wierności. Ale Catalina, dzięki swojemu niezwykłemu charakterowi, nie pozwala odsunąć się na drugi plan, staje się doradcą i asystentką męża w sprawach polityki i interesu państwa.

Powieść rozpoczyna się ślubem, a kończy pogrzebem słynnego generała.Przy boku męża, Catalina poznaje miłość swojego życia, Carlosa Vivesa. Gotowa jest z nim uciec, zrezygnować ze swojej wygodnej egzystencji, prestiżu i pozycji społecznej. Jednak na drodze do ich wspólnego szczęścia staje polityka...


10. DZIKI, Guillermo Arriaga


Powieść meksykańskiego scenarzysty znanego z takich filmów, jak "Babel", "21 gramów" czy "Amores Perros" pokazuje Meksyk na przełomie lat 60-tych i 70-tych poprzez trudne losy nastoletniego bohatera Juana Guillermo. Znajdziemy w niej jednak dużo więcej niż tylko ukazanie przemocy i smutnej rzeczywistości wielkiego miasta. To powieść wielowątkowa, wielowymiarowa, a jednocześnie napisana bez zbędnych zawiłości narracyjnych. Ponad 600 stron na początku wydawało mi się sporą inwestycją czasową, jednak już w połowie zaczęłam dawkować czytanie, aby książka za szybko się nie skończyła. Jest to opowieść o szukaniu siebie, zemście i wybaczeniu, stracie, przyjaźni, miłości i związku człowieka z przyrodą. Więcej nie będę zdradzać, ale myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Icono social Instagram
bottom of page