Książki o Meksyku


Dla wszystkich zainteresowanych Meksykiem, oto zbiór książek bezpośrednio lub pośrednio związanych z tym krajem. Nie są to przewodniki, raczej reportaże lub beletrystyka, jednym słowem utwory, które przedstawiają jakiś skrawek Meksyku i mogą być pomocne na drodze do zrozumienia jego historii i kultury. Lista jest subiektywna i na pewno będzie się powiększać!
1. ZERO ZERO ZERO. JAK KOKAINA RZĄDZI ŚWIATEM, Roberto Saviano


Kolejność jest przypadkowa, jest to po prostu jedna z ostatnich książek, jaką czytałam.

Autora pewnie część czytelników kojarzy z książki "Gomorra. Podróż po imperium kamorry", na podstawie której powstał film o tym samym tytule.

Książka może nie jest tylko i wyłącznie o Meksyku, ale w rewelacyjny sposób wyjaśnia historię i okoliczności powstania narkotykowych karteli, polityczne zawiłości, społeczne uwarunkowania oraz opisuje cały łańcuch osób zaangażowanych w narkobiznes- od baronów narkotykowych, poprzez struktury państwa, instytucje, przemytników, dilerów aż po konsumentów. Autor łączy w sobie talent literacki i reporterską dociekliwość, która w jego przypadku staje się jego obsesją. Książka dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć wspólczesną sytuację nie tylko Meksyku, ale i całego świata.


2. POD WULKANEM, Malcolm Lowry

Święto Zmarłych, 1938 rok. Powieść opisuje ostatni dzień życia brytyjskiego konsula w Cuernavace, pogrążonego w chorobie alkohowej. Czytelnik podąża śladem pijackich wizji bohatera, halucynacja miesza się z rzeczywistością, a wszystko w scenerii meksykanskich wulkanów, w to szczególne meksykańskie święto, jakim są Zaduszki. Czas i miejsce idealne na poszukiwania absolutu, jednak człowiek przedstawiony w powieści przegrywa walkę z samym sobą i obnaża tym samym daremność życia. Nawet miłość n