Jak obchodzi się Święto Zmarłych w Meksyku?

Cukrowe czaszki, chleb zmarłych, kolorowe kościotrupy chodzące po ulicach oraz wielka fiesta na cmentarzu. Za parę dni zaczynają się obchody meksykańskiego Święta Zmarłych, które co roku przyciąga rzesze turystów oraz uwagę mediów. Radość, barwy i zapachy wypełnią domy oraz ulice miast. Radość z czego? Ano z tego, że 1 i 2 listopada to jedyne dni w roku, kiedy świat żywych odwiedzają zmarli, a to przecież powód do zadowolenia. Wszelkie symbole, zwyczaje i tradycje mają im za zadanie to przyjście ułatwić.


Zaduszki w Meksyku to przykład synkretyzmu religijnego, tak charakterystycznego dla Ameryki Łacińskiej. Od czasów konkwisty religia rdzennych mieszkańców została zastąpiona chrześcijaństwem, ale pewne elementy pozostały i na przestrzeni wieków wymieszały się z tradycjami katolickimi. Tak też się stało w przypadku Święta Zmarłych. Dzień ten obchodzi się, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, 1 i 2 listopada, i podobnie jak w Polsce, idzie się na groby, aby odwiedzić zmarłych. Tylko że tutaj idzie się z jedzeniem, piciem, muzyką, fiestą…ale wszystko po kolei.


Ofrendas


Tak na prawdę przygotowania zaczynają się już dużo wcześniej, w połowie października. Wtedy rodzina zaczyna konstruować w domu ołtarz poświęcony zmarłej osobie, po hiszpańsku ofrenda. Bo te dwa dni w roku to jedyne dni, kiedy zmarły przychodzi na świat żywych. Jest to zatem jedyna okazja, kiedy można się z nim napić, zjeść i przede wszystkim poczuć jego obecność. Ofrenda ma służyć ułatwieniu jego powrotu na ziemię, dlatego naładowana jest symbolami.
Każdy ołtarz jest inny, jedyny w swoim rodzaju, bo dedykowany jest innej osobie, ale są elementy wspólne, które mają swoje szczególne znaczenie. Ołtarz powinien składać się z siedmiu poziomów, bo właśnie tyle poziomów musi pokonać dusza, zanim uda się na wieczny spoczynek. Na pierwszym ustawia się obrazek świętego lub Matki Bożej z Guadalupe, na znak błogosławieństwa. Drugi stopień jest dla dusz z czyśćca, a na trzecim sypie się sól dla duszyczek dzieci w czyśćcu (sól konserwuje ciało i odgania złe duchy). Jednak te trzy pierwsze stopnie są zwykle pomijane i przeważnie ołtarz składa się z czterech poziomów:

na czwartym umieszcza się chleb zmarłych, słodki chlebek symbolizujący ofiarę, na piątym ulubione jedzenie i picie zmarłego; na szóstym zdjęcie osoby, której poświęcony jest ołtarz, a na siódmym, ostatnim krzyż. Opró