Co warto zobaczyć na Jukatanie

Oto subiektywna lista miejsc, które uważam warte odwiedzenia na Półwyspie Jukatańskim. Podzieliłam je na kilka kategorii, aby łatwiej było zdecydować, które z atrakcji wybrać i obok każdego miejsca zamieściłam swoje uwagi i porady. Trochę tego jest…zapraszam do lektury :)


  1. Strefy archeologiczne

Chichén Itzá- jeden z siedmiu cudów świata, wpisany również na listę UNESCO. Zdecydowanie warto, ale po godzinie 10 musisz liczyć się z tłumami, kolejkami i upałem. Jeśli interesują Cię miejsca z dala od szlaku turystycznego, to zdecydowanie przeczytaj następne punkty, a Chichén omijaj szerokim łukiem. Ale jeśli interesuje Cię historia i chcesz zobaczyć jedno z większych osiągnięć Majów i Tolteków, to koniecznie włącz Chichen do swojej podróży i zwiedź strefę z przewodnikiem, aby nie zastanawiać się, o chodzi z tym 21 marca, czemu ludzie klaszczą na głównym placu i co oznaczają stopnie w piramidzie Kukulkana. Najlepiej zacząć zwiedzanie wcześnie rano albo przed samym zamknięciem (ok. 16) i poświęcić na nie przynajmniej 2 godziny, gdyż oprócz zabytków w strefie znajdują się również stragany z tanim rękodziełem.
Uxmal- wpisana na listę UNESCO strefa pokazuje, na czym polegała wielkość imperium Majów. Warto zwiedzić z przewodnikiem, aby zrozumieć, jakie znaczenie mają poszczególne konstrukcje. Dla mnie absolutne must see na Jukatanie, miejsce wyjątkowe, pełne legend i magicznych historii.


Tulum- przepięknie położone, malownicze miasto okresu postklasycznego przyciąga tłumy. Dlatego lepiej wybrać się tam wcześnie rano, gdy jeszcze nie jest za gorąco, i nie ma dużo grup. Po zwiedzaniu można zejść na plażę, która jest częścią strefy archeologicznej, więc warto zabrać ze sobą rzeczy do kąpieli.


Coba- położone w jukatańskim lesie dawne miasto majańskie to jedno z niewielu miejsc, gdzie można wejść na szczyt piramidy, i to nie byle jakiej, bo najwyższej na Jukatanie (42m). Polecam wynajęcie roweru lub rikszy jako alternatywę spaceru, gdyż strefa jest dość duża.