top of page

Merida: 7 fajnych barów i restauracji

W Meridzie byłam kilkanaście razy i bardzo chętnie udam się tam ponownie. Jednak na początku miałam z tym miastem mały problem- bez wskazówek mieszkańców trudno mi było znaleźć dobre restauracje czy bary, gdyż przewodniki wskazywały głównie standardowe miejsca przy rynku, nastawione na turystów i nie zawsze dobrej jakości. Po kilku latach mam tutaj jednak mapę swoich ulubionych miejsc, którą chętnie się z Wami podzielę.


1. MERCADO 60

Calle 60, 461 między 51 i 53, Centro


Przestrzeń gastronomiczno- kulturowa. Można usiąść w jednej z kilkunastu restauracji, zamówić lokalny przysmak i trunek, a przy okazji posłuchać muzyki na żywo, wziąć udział w lekcji salsy lub warsztatach jogi. Nowocześnie i pomysłowo zaaranżowany targ, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Osobiście polecam stanowisko z przepysznymi tlayudas z Oaxaki, którego właścicielem jest mój znajomy Alfonso.
Mercado 60 Merida

2. APOALA i hidden bar

Calle 60 #471 x 55 Local 2, Portales de Santa Lucía, centro


Mieszanka kuchni z Meridy i Oaxaki w najlepszym wydaniu. Tu nic nie zostało stworzone przypadkiem, tylko jest przemyślanym dziełem szefa kuchni. Polecam nadziewane kwiaty dyni- wspomnienie o nich towarzyszy mi jeszcze przez wiele miesięcy. A prawdziwym hitem jest ukryty bar za restauracją, w którym możemy upić się najlepiej wyselekcjonowanym mezcalem i nie tylko. Jeśli będziecie tam i zobaczycie charakterystyczne wąsy i brodę widoczne na zdjęciu poniżej, koniecznie pozdrówcie Arniego ode mnie :) Apoala jest położona przy placu Świętej Łucji, gdzie znajduje się małe zagłębie knajp i restauracji, warto zajrzeć również do pozostałych.
3. CHAYAMAYA

Calle 62 & Calle 57, Centro


Są dwie restauracje o tej samej nazwie, położone niedaleko siebie. Dobra, jukatańska kuchnia i tradycyjny wystrój sprawiają, że praktycznie o każdej porze w obydwu jest pełno ludzi. Lubię chodzić tam na zarówno na śniadanie, jak i obiad lub kolację. Koniecznie trzeba zamówić coś z tytułową chayą- czyli zielonymi listkami drzewa Cnidoscolus aconitifolius ;) Może to być napój- o tak! lub danie, np. jajecznica.
4. TACOS WAYAN'E

Calle 15 92-E między 20 i18, Itzimná


Jedne z najlepszych tacos, jakie jadłam! Kanapki (tortas) też przepyszne. Idealna propozycja na śniadanie. Tanio, świeżo, smacznie i szybko. Duży wybór, w tym opcje wegetariańskie i mięsne. Czego można chcieć więcej? Trzeba trochę odjechać od centrum, ale zdecydowanie warto.
5. CAFFE LATTE

Avenida Rotary Internacional 18, Itzimná


To absurdalne, ale tak się składa, że w Meksyku czasem trudno o dobrą kawę, mimo że w wielu regionach rosną kawowce. Na pewno jednak nie zawiedziesz się w Caffe Latte- pracują tam specjaliści, a parzona kawa jest bardzo dobrej jakości. Po tacosach u Wayan'e można tam wstąpić na pyszne espresso lub cappuccino, to całkiem niedaleko.
6. LOS PANCHOS

Calle 59 między 60 i 62, Centro


Restauracja z bardzo dobrym, regionalnym jedzeniem, ale również miejsce na wieczornego drinka lub dwa. Klimatyczne, z bardzo dużą przestrzenią w środku oraz ładnie zagospodarowanym patio na zewnątrz. Przemiła obsługa. Zdecydowanie miejsce, do którego chętnie się wraca. Położone w samym centrum, niedaleko głównego placu.7. PULQUERIDA CANTINA LATINA

Calle 70 #478 między 57 i 59 Santiago, Centro


Miejsce dla miłośników latynoskich rytmów. Podczas wieczornych imprez zwykle jest tam tłoczno, gwarno i głośno. Ostatnio słyszałam opinie, że spadła jakość obsługi oraz wprowadzili nowe zasady- aby mieć miejsce przy stoliku, trzeba kupić butelkę mocnego alkoholu. W każdym razie gdy ja tam byłam (ostatni raz 8 miesięcy temu), bardzo dobrze się bawiliśmy. Podobał mi się luźny, niewymuszony klimat i taneczna muzyka.
Zdjęcia użyte na stronie pochodzą ze stron internetowych poszczególnych miejsc. Lista oczywiście będzie się powiększać! A może Wy macie jakieś swoje ulubione miejsca w Meridzie?


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Icono social Instagram
bottom of page