Podsumowanie roku 2019 w Meksyku

Co kluczowego stało się w Meksyku w 2019 roku? Jak wyglądał pierwszy rok u władzy prezydenta AMLO? Jakie sukcesy odnieśli Meksykanie w różnych dziedzinach? O tym poniżej w podsumowaniu najważniejszych wydarzeń roku.

1."Roma" z trzema Oskarami

Film meksykańskiego reżysera Alfonsa Cuarona okazał się zwycięzcą aż w trzech kategoriach: Najlepszy Reżyser, Najlepsze Zdjęcia, Najlepszy Film Zagraniczny. Główna aktorka, Yalitza Aparicio, została włączona na listę 100 najbardziej wpływowych kobiet świata stworzoną przez BBC. Co więcej, Alejandro González Iñárritu jako pierwszy Meksykanin w historii przewodniczył jury w Cannes. Najbardziej krwawy rok w historii

2. Najkrwawszy rok w historii

Niestety, Meksyk zamyka rok z tragicznym bilansem: ok. 36.000 zabójstw, z czego jedynie 10% sprawców zostało złapanych i ukaranych. To najwyższa liczba zabójstw w skali roku zanotowana w historii kraju.

Ten rok smutno zapisze się w pamięci obywateli poprzez kilka wydarzeń:

- masakra w Minatitlan, Veracruz: 19 kwietnia doszło do strzelaniny w restauracji "Los Potros", podczas gdy grupa przyjaciół świętowała 52. urodziny jednej z kobiet. Czternaście osób zostało zabitych (w tym roczne dziecko), reszta była zmuszona do patrzenia na mordowanie ich przyjaciół i rodzin. Był to najprawdopodobniej atak jednej z grup przestępczych, która chciała, aby właścicielka lokalu płaciła im haracz. Domniemany sprawca został zatrzymany.

- 28 sierpnia również w stanie Veracruz, w mieście Cotzalcoalcos doszło do pożaru w barze "Caballo Blanco", w wyniku którego zginęło 29 osób, a kilkanaście zostało poważnie rannych. Najprawdopodobniej pożar był spowodowany celowo.

- starcia w Culiacan: 17 października doszło do jednego z największych starć między wojskiem meksykańskim a kartelem Sinaloa po tym, jak zatrzymano Ovidio Guzmána Lópeza, syna słynnego założyciela kartelu, El Chapo. W wyniku walk zginęło 8 osób, 16 zostało rannych, zablokowano 19 ulic, a z więzienia Aguaruto uciekło 51 więźniów. Ovidio Guzman został decyzją prezydenta wypuszczony na wolność, gdyż "sytuacja stała się bardzo niebezpieczna" oraz w celu "ochrony życia ludzkiego", a cała akcja wojska została szeroko skrytykowana jako nieudolna i źle zaplanowana.