Meksyk — najczęściej zadawane pytania

Ten wpis ma na celu odpowiedź na najczęściej zadawane pytania, rozwianie podróżniczych wątpliwości i przekazanie kilku rad. Dowiecie się, jak przygotować się do wyjazdu do Meksyku. Bardzo często w odpowiedziach będzie się pojawiać zdanie „to zależy od regionu”, ponieważ przede wszystkim trzeba pamiętać, że Meksyk to kraj zróżnicowany pod każdym względem!


Kiedy najlepiej wybrać się do Meksyku?


Najwięcej turystów odwiedza ten kraj między listopadem a marcem, dlatego że wtedy jest tu pora sucha, poza tym Europejczycy chętnie wykorzystują zimowe miesiące na wyjazd w tropikalne regiony świata. Nie oznacza to, że odradzany jest przyjazd poza tym okresem. Wręcz przeciwnie, może się okazać, że np. w kwietniu czy maju ceny są o wiele atrakcyjniejsze, a pogoda będzie wprost wymarzona. Na przełomie sierpnia i września na wybrzeżu mogą, ale nie muszą wystąpić huragany.

O klimacie piszę więcej w następnym paragrafie, a tu chciałabym zwrócić uwagę na inny aspekt: meksykański kalendarz jest pełen fiest, świąt i uroczystości, dlatego warto zaplanować podróż pod ich kątem. Najsłynniejsza fiesta to Dzień Zmarłych (Dia de los Muertos, 1-2 listopada), i to doskonała okazja, aby nie tylko zwiedzić Meksyk, ale i poznać dogłębnie jego kulturę. Więcej o tym święcie pisałam tutaj.

Idealnym momentem na przyjazd jest okres karnawału, i tu polecam zrobić wycieczkę objazdową po Meksyku, aby poznać różne miejsca jego obchodów.

Radzę unikać pobytu w czasie Wielkanocy, dlatego że wtedy Meksykanie tłumnie ruszają na wybrzeże, i hotele, plaże oraz restauracje są przepełnione po brzegi, a ceny lotów i noclegów rosną już kilka miesięcy wcześniej. Chyba że chcesz uczestniczyć w tradycyjnych obchodach wielkanocnych. np. w dzielnicy Iztapalapa w mieście Meksyk albo w Taxco w stanie Guerrero.Jaka jest pogoda w Meksyku?


W Meksyku nie ma podziału na cztery pory roku tak jak w Polsce. Jest pora sucha (listopad- marzec) oraz deszczowa (kwiecień- październik). Nie oznacza to, że w porze deszczowej pada non stop. Czasem oczywiście zdarzają się ulewne dni, ale przeważnie pada popołudniami lub wieczorami, przez godzinę lub dwie. Trzeba jednak pamiętać, że w związku ze zmianami klimatycznymi trudno zagwarantować, jaka za kilka miesięcy będzie pogoda. Zdarzały mi się takie przypadki, że w środku pory suchej siedziałam z grupą w hotelu dwa dni, bo była prawie że powódź. Pamiętam też, że w porze deszczowej rolnicy z utęsknieniem wyczekiwali deszczu.


Zwrotnik Raka dzieli Meksyk na strefę tropikalną i umiarkowaną, aczkolwiek pogoda zależy tu głównie od wysokości. Większość terytorium Meksyku to w końcu góry i wiele miast znajduje się na wysokości ok. 2 tys. m n.p.m. (np. miasto Meksyk, Pachuca, San Cristobal de las Casas). W tych regionach jest duża amplituda dobowa, tzn. w dzień jest ok. 20-25 stopni (w słońcu może być więcej), a w nocy temperatura może spaść do 0 stopni, rzadko poniżej. Dlatego tak, w Meksyku można również zmarznąć! W domach nie ma ogrzewania, a ostre górskie powietrze potrafi dać