Meksyk — najczęściej zadawane pytania
Ten wpis ma na celu odpowiedź na najczęściej zadawane pytania, rozwianie podróżniczych wątpliwości i przekazanie kilku rad. Dowiecie się, jak przygotować się do wyjazdu do Meksyku. Bardzo często w odpowiedziach będzie się pojawiać zdanie „to zależy od regionu”, ponieważ przede wszystkim trzeba pamiętać, że Meksyk to kraj zróżnicowany pod każdym względem!
Kiedy najlepiej wybrać się do Meksyku?
Najwięcej turystów odwiedza ten kraj między listopadem a marcem, dlatego że wtedy jest tu pora sucha, poza tym Europejczycy chętnie wykorzystują zimowe miesiące na wyjazd w tropikalne regiony świata. Nie oznacza to, że odradzany jest przyjazd poza tym okresem. Wręcz przeciwnie, może się okazać, że np. w kwietniu czy maju ceny są o wiele atrakcyjniejsze, a pogoda będzie wprost wymarzona. Na przełomie sierpnia i września na wybrzeżu mogą, ale nie muszą wystąpić huragany.
O klimacie piszę więcej w następnym paragrafie, a tu chciałabym zwrócić uwagę na inny aspekt: meksykański kalendarz jest pełen fiest, świąt i uroczystości, dlatego warto zaplanować podróż pod ich kątem. Najsłynniejsza fiesta to Dzień Zmarłych (Dia de los Muertos, 1-2 listopada), i to doskonała okazja, aby nie tylko zwiedzić Meksyk, ale i poznać dogłębnie jego kulturę. Więcej o tym święcie pisałam tutaj.
Idealnym momentem na przyjazd jest okres karnawału, i tu polecam zrobić wycieczkę objazdową po Meksyku, aby poznać różne miejsca jego obchodów.
Radzę unikać pobytu w czasie Wielkanocy, dlatego że wtedy Meksykanie tłumnie ruszają na wybrzeże, i hotele, plaże oraz restauracje są przepełnione po brzegi, a ceny lotów i noclegów rosną już kilka miesięcy wcześniej. Chyba że chcesz uczestniczyć w tradycyjnych obchodach wielkanocnych. np. w dzielnicy Iztapalapa w mieście Meksyk albo w Taxco w stanie Guerrero.
Jaka jest pogoda w Meksyku?
W Meksyku nie ma podziału na cztery pory roku tak jak w Polsce. Jest pora sucha (listopad- marzec) oraz deszczowa (kwiecień- październik). Nie oznacza to, że w porze deszczowej pada non stop. Czasem oczywiście zdarzają się ulewne dni, ale przeważnie pada popołudniami lub wieczorami, przez godzinę lub dwie. Trzeba jednak pamiętać, że w związku ze zmianami klimatycznymi trudno zagwarantować, jaka za kilka miesięcy będzie pogoda. Zdarzały mi się takie przypadki, że w środku pory suchej siedziałam z grupą w hotelu dwa dni, bo była prawie że powódź. Pamiętam też, że w porze deszczowej rolnicy z utęsknieniem wyczekiwali deszczu.
Zwrotnik Raka dzieli Meksyk na strefę tropikalną i umiarkowaną, aczkolwiek pogoda zależy tu głównie od wysokości. Większość terytorium Meksyku to w końcu góry i wiele miast znajduje się na wysokości ok. 2 tys. m n.p.m. (np. miasto Meksyk, Pachuca, San Cristobal de las Casas). W tych regionach jest duża amplituda dobowa, tzn. w dzień jest ok. 20-25 stopni (w słońcu może być więcej), a w nocy temperatura może spaść do 0 stopni, rzadko poniżej. Dlatego tak, w Meksyku można również zmarznąć! W domach nie ma ogrzewania, a ostre górskie powietrze potrafi dać w kość. Pamiętaj o tym, jeśli wybierasz się w góry, zwłaszcza w okresie polskiej zimy.
Odrębnym regionem jest północ kraju, gdzie przeważa krajobraz pustynny i górski. W Kalifornii Dolnej oraz Sonorze w lipcu i sierpniu powietrze rozgrzewa się czasem do nawet 43 °C. W Chihuahua, gdzie jeździ się głównie ze względu na Kanion Miedziany, w grudniu czasem sypie śnieg a temperatura spada poniżej zera.
Deklaracja migracyjna
Turyści przylatujący do Meksyku już nie muszą wypełniać formularza migracyjnego. Nie trzeba też załatwiać wizy ani dodatkowych formalności. Natomiast należy mieć przy sobie bilet powrotny i adres pierwszego hotelu lub mieszkania, gdyż może o to poprosić urzędnik migracyjny.
Jaką walutę najlepiej zabrać? Czy można wybierać pieniądze w bankomatach?
W Meksyku walutą jest peso meksykańskie (MXN) i obecnie 1 MXN=ok. 4 zł. W dużych turystycznych ośrodkach, takich jak Cancun, bez problemu można płacić dolarami amerykańskimi, aczkolwiek najbardziej opłaca się wymienić dolary na peso i płacić w lokalnej walucie, gdyż często przelicznik jest lepszy w kantorze niż np. na straganie z pamiątkami. Można na miejscu wymienić euro, funty, inne popularne waluty również, a także wybrać pieniądze z bankomatów, z tymże te (niezależnie od banku polskiego) pobierają one opłaty w wysokości 6-15 zł. Można płacić kartą Revolut.
Czy w Meksyku jest bezpiecznie?
Więcej o bezpieczeństwie pisałam tutaj.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do stanów:
Chihuahua (oprócz pociągu El Chepe – między stanami Chihuahua i Sinaloa)
Coahuila (oprócz miasta Saltillo)
Colima (oprócz miasta Manzanillo)
Durango
Guerrero (oprócz plaży w Acapulco, Ixtapa-Zihautanejo i Taxco)
Michoacán (oprócz miast Morelia i Lázaro Cardenas oraz rezerwatów motyli),
Nuevo León (oprócz miasta Monterrey)
Sinaloa (oprócz miasta Mazatlán)
Sonora (oprócz miasta Hermosillo i Guaymas/San Carlos)
Tamaulipas
MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do pozostałych części Meksyku, w tym do stolicy kraju i innych największych miast (Guadalajara, Monterrey, Puebla i Veracruz).
Na terenie całego kraju istnieje bardzo duże zagrożenie przestępczością pospolitą, m.in. kradzieżami i napadami z bronią w ręku. Częste są przypadki tzw. porwań ekspresowych (krótkotrwałe uprowadzenie podczas których ofiara jest zmuszana do wypłacenia w bankomatach wszystkich posiadanych na koncie środków)
W środkowym i północnym Meksyku zwiększyła się ilość napadów na pojazdy i podróżnych. Napady z bronią w ręku mogą mieć miejsce w terenie niezabudowanym, podczas postoju na światłach lub w komunikacji zbiorowej.
Na północy i zachodzie Meksyku duże niebezpieczeństwo wiąże się z obecnością przestępczości zorganizowanej. Grupy przestępcze zajmują się m.in. produkcją i handlem narkotykami, uprowadzeniami i wymuszeniami a także przemytem towarów i ludzi. Często dochodzi do porachunków między kartelami oraz starć z policją lub siłami zbrojnymi.
Południowy wschód Meksyku (m.in. Półwysep Jukatan i Rivera Maya) jest najbezpieczniejszą częścią kraju. Wskazana jest jednak wzmożona ostrożność z względu na znaczące ryzyko kradzieży kieszonkowej, kradzieży bagażu lub wyłudzeń.
Paszporty i bilety lotnicze lepiej pozostawić w hotelowych sejfach. W mieście Meksyk częste są kradzieże kieszonkowe w metrze oraz w tzw. metrobusie. Zaleca się sporządzenie fotokopii paszportu oraz trzymanie paszportu i części środków płatniczych w hotelu. Turyści zagraniczni bywają także ofiarami pożyczających od nich pieniądze lub proszących o skorzystanie z kart płatniczych i kredytowych. Wśród tych oszustów spory odsetek stanowią cudzoziemcy mieszkający na stałe w Meksyku. Duże kurorty wypoczynkowe (Acapulco, Cancun, Merida), a także okolice międzynarodowych lotnisk to miejsca w których najczęściej odnotowywano przypadki tego typu przestępstw.
O czym nie zapomnieć, pakując walizkę? Co zabrać do Meksyku?
Przejściówka do kontaktu (w Meksyku są inne wtyczki i napięcie 110V).
Leki (te, które aktualnie bierzemy oraz standardowe leki na biegunkę, gorączkę itp.).
Odpowiednie ubranie dostosowane do klimatu (patrz akapit o pogodzie), wygodne buty, sprzęt do snorkelingu/ nurkowania/ wspinaczki w zależności od celu wyprawy.
Krem z filtrem (wysokim filtrem! nawet w górskie, chłodniejsze regiony) i kapelusz. Aczkolwiek obie rzeczy można bez problemu kupić na miejscu.
Repelent na komary. W porze suchej nie powinno być ich dużo, ale lepiej zapobiegać, zwłaszcza że niektóre rodzaje przenoszą choroby, np. dengue.
Ważne! Należy pamiętać, aby zostawić miejsce w walizce na pamiątki :-)
Czy łatwo się dogadać po angielsku?
To na pewno zależy w jakim regionie. Wschodnie wybrzeże Jukatanu (tzw. Riviera Maya) jest stworzone pod turystów, zwłaszcza amerykańskich i kanadyjskich, więc większość obsługi hoteli i restauracji mówi po angielsku. Jednak w mniej turystycznych miejscowościach może być z tym problem. Sama może tego nie zauważam na codzień, ponieważ posługuję się hiszpańskim, ale wielu znajomych i turystów mówiło mi, że podróżując samodzielnie po Meksyku bez znajomości hiszpańskiego trudno się było dogadać. Warto więc nauczyć się przynajmniej podstawowych zwrotów lub zaopatrzyć się w aplikację, która tłumaczy na hiszpański to, co mówimy po polsku i odwrotnie.
Szczepienia, choroby, komary
Informacja ze strony MSZ: Meksyk wymaga szczepienia przeciw żółtej febrze od podróżnego powyżej 9 lub 12 miesiąca życia tylko w przypadku przybycia z kraju, gdzie ta choroba występuje, w tym i tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
W Meksyku występuje duże ryzyko zarażenia się malarią na obszarach rolniczych w stanach: Chiapas, Guerrero, Michoacan, Oaxaca, Quintana Roo, Sinaloa i Tabasco. Poza tym w Meksyku występują również zika i chikungunya i żółta febra.
W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia amebozą oraz innymi bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać spożywania posiłków przygotowywanych na ulicznych straganach, świeżych owoców i warzyw, które nie zostały poddane procesowi odkażania, a także wody innej niż butelkowana. Należy unikać napojów z lodem w małych barach i restauracjach, których stan sanitarny może budzić wątpliwości.
W roku 2017 odnotowano 63% spadek przypadków zakażenia wirusem Zika. Tym niemniej nadal zalecamy stosować się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
Jakie są ceny? Ile pieniędzy wziąć?
Ogólnie powiedziałabym, że ceny produktów w supermarketach są zbliżone do polskich. Oczywiście w Meksyku tańsze będą produkty lokalne, typu mango czy awokado, a droższe te importowane z Europy (np. ser brie). To zależy też od tego, czy wakacje spędzamy w dużym kurorcie czy nastawiamy się na podróż po małych wioskach. W stolicy kraju ceny są wyższe niż w pozostałych regionach, tutaj kilka przykładów:
piwo lokalne w restauracji 40-55 peso
lampka wina stołowego 80-120 peso
bilet na metro 5 peso
taksówka z centrum na lotnisko 150 peso
obiad w ulicznym stoisku 50 peso
obiad w restauracji w centrum miasta 200-300 peso
woda z butelce w supermarkecie 1 l 10 peso
W kurortach typu Cancun czy Playa del Carmen ceny różnią się w zależności od lokalizacji - w strefach hotelowych czasem bardziej dorównują poziomowi z USA, ale wystarczy odejść kawałek z najbardziej turystycznych miejsc, żeby smacznie zjeść po niższej cenie.
To oczywiście zależy od tego, czy zatrzymujesz się w butikowych hotelach, jesz w drogich restauracjach, czy raczej śpisz w hotelach a żywisz się w ulicznych budkach. Bardzo konkretnie zebrała to i podsumowała Patrycja z Travelover, więc odsyłam do niej: https://travelover.pl/tag/meksyk/
Ubezpieczenie
Zawsze, ale to zawsze podróżujcie ubezpieczeni. Nigdy nie wiadomo, co nas spotka, a gdy traficie do prywatnego szpitala, możecie się nie wypłacić do końca życia. Na rynku jest mnóstwo ofert ubezpieczenia turystycznego, w przypadku wycieczek zorganizowanych powinno ono być w cenie. Polecam Planetę Młodych albo AXA. Tak samo w przypadku wypożyczonego samochodu - lepiej wykupić dodatkowe ubezpieczenie, aby w razie stłuczki czy wypadku mieć pokrycie.
Loty do Meksyku
Do Meksyku bezpośrednio z Polski można dostać się tylko czarterami na trasie Warszawa - Cancun. Ofertę lotów oraz pobytu można znaleźć np. w biurze TUI. Do miasta Meksyk z Europy latają linie takie jak Air France, Lufthansa, KLM, Turkish Airlines, Iberia, Air Italia, zawsze z przesiadką z jednym z europejskich portów lotniczych. Są też tańsze linie: Condor oraz Tui Fly. Przeważnie lot w dwie strony regularną linią kosztują 3-4 tys. zł, ale od czasu do czasu zdarzają się bardzo korzystne promocje. Osobiście zazwyczaj korzystam z wyszukiwarki Sky Scanner, mam też zalajkowane kilka stron oferujących promocje lotnicze (np. Fly 4 Free).
INTERNET
W większości hoteli i restauracji jest dostępne wifi, ale prędkość Internetu nie zawsze jest zadowalająca. W niektórych hotelach typu All Inclusive na Riwierze Majańskiej wifi jest płatne. W sklepie spożywczym typu Oxxo można kupić lokalną kartę telefoniczną typu prepaid (polecam Telcel), doładować np. za 200 peso i mieć pakiet nielimitowanych połączeń na terenie Meksyku, USA oraz Kanady oraz parę GB Internetu przez określoną ilość dni. Konto można doładować w Oxxo oraz niektórych innych sklepach, przez Internet albo w salonach operatora.
Comments