top of page

Jeszcze niedawno Donald Trump obrażał Meksykanów, nazywając ich gwałcicielami i handlarzami narkotyków. Wczoraj przyjechał z wizytą do Meksyku na zaproszenie prezydenta Peña Nieto, który sam wcześniej porównał Trumpa do Hitlera i Mussoliniego. O czym rozmawiali i co z tego wynika?

W ostatni dzień sierpnia Donald Trump wylądował w stolicy Meksyku, aby spotkać się z prezydentem Enrique Peña Nieto. Po rozmowie odbyła się konferencja prasowa, na której obie strony pozytywnie wypowiedziały się o przebiegu spotkania, padły również deklaracje przyjaźni i przyszłej współpracy. Najbardziej kontrowersyjnym tematem była kwestia muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Wcześniej Trump oświadczył m.in., że budowa muru ma zostać sfinansowana przez Meksyk, który będzie również obciążony surowymi karami pieniężnymi za każdego nielegalnego meksykańskiego imigranta w USA. Na konferencji prasowej powiedział tylko, że mur powstanie, ale kwestie finansowe nie były przedmiotem rozmów z prezydentem Meksyku. Inaczej widział to Peña Nieto, który wyraźnie oświadczył, że Meksyk nie zapłaci za budowę muru. 

Po powrocie do kraju, Trump wygłosił przemówienie na południu Arizony, czyli tam, gdzie temat imigrantów jest szczególnie aktualny- szacuje się, że  w USA mieszka ponad 11 milionów imigrantów meksykańskiego pochodzenia, z czego większość właśnie w południowych stanach blisko granicy z Meksykiem. Podczas przemówienia w swoim rodzinnym kraju Trump zmienił ton wypowiedzi. - Wybudujemy mur! - ogłosił, a po pauzie wypełnionej oklaskami i okrzykami zadowolenia dodał: - Zapłaci za niego Meksyk. Na 100%. Jeszcze o tym nie wiedzą, ale to oni zapłacą za mur. 

Nic dziwnego, że meksykańscy politycy opozycji nazwali to spotkanie​ absurdalnym, a sam Trump został w stolicy przywitany hasłami "go home!". Decyzję o zaproszeniu Trumpa potępili również dwaj poprzedni prezydenci Meksyku, zaznaczając, że nie istnieje zwyczaj przyjmowania kandydata na prezydenta USA na rozmowy bezpośrednio przed wyborami. Meksykanie czują się obrażeni wcześniejszymi wypowiedziami Trumpa. BBC Mundo przypomina, czym naraził się Trump Meksykanom. Poniżej tłumaczenie:

1. "To była wielka noc dla Meksyku. Jakże mogłoby być inaczej, skoro Meksykanie jak żaden inny naród wydzierają nam to, co nasze."   

24 lutego 2015, po tym jak film Birdman, meksykańskiego reżysera Alejandro G. Iñárritu zdobył statuetkę.

2. "Nie chcę od Meksyku nic poza budową muru, który będzie nie do przejścia. I żeby przestali okradać USA".

6 marca2015, na Twitterze.

3. "Meksyk nie będzie już nas wykorzystywał. Nie będzie już otwartej granicy. Ja jestem największym konstruktorem świata i wybuduję wam mur, jakiego jeszcze nie widzieliście. I zgadnijcie, kto za to zapłaci. Meksyk."

11 maja 2015, South Carolina Freedom Summit.

4. "Meksyk nie jest naszym przyjacielem. Oni wyniszczają naszą gospodarkę". 

16 czerwca 2015, przemówienie podczas ogłoszenia kandydatury 

5. "Kiedy Meksyk nam wysyła ludzi, to nie wysyłają tych najlepszych. Wysyłają ludzi z całą masą problemów, ludzi, a wraz z nimi narkotyki, przestępstwa, gwałty".

16 czerwca 2015, przemówienie podczas ogłoszenia kandydatury .

6. "Największymi dostawcami heroiny, kokainy oraz innych nielegalnych narkotyków są meksykańskie kartele, które zatrudniają meksykańskich imigrantów do przemytu."

6 czerwca 2015

7. "Jeśli spojrzycie na miejsca takie jak Meksyk...oni zabijają naszą granicę. To musi się skończyć, moi przyjaciele."

2 marca 2016, discurso tras el Supermartes

8. "To łatwa decyzja dla Meksyku: zapłaćcie 5-10 milionów dolarów, aby zapewnić przepływ 24 milionów dolarów rocznie do kraju"

31 marca 2016,w liście do Washington Post wyjaśniając swoje plany sfinansowania muru granicznego. 

9. "Najlepsze tacos to te robione w restauracji w Trump Tower Grill. Uwielbiam latynosów!".

5 maja 2016 na Twitterze (rocznica zwycięstwa wojsk meksykańskich nad wojskami francuskimi 5 maja 1862 roku w bitwie pod Pueblą)

10. "Mam nadzieję, że posiadacie ubezpieczenie na wypadek porwań"

2 czerwca 2016, o uczestnikach mistrzostw gry w golfa odbywających się w Mieście Meksyk 

źródła: 

http://internacional.elpais.com/internacional/2016/09/01/actualidad/1472699128_420378.html?id_externo_rsoc=FB_CM

https://www.theguardian.com/world/live/2016/aug/31/donald-trump-mexico-presidente-enrique-pena-nieto-inmigracion-en-vivo

http://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-37231890#share-tools

https://www.youtube.com/watch?v=zk2bLUa8e_g

bottom of page