top of page

Centrum historyczne na piechotę

Masz tylko jeden dzień albo kilka godzin na zwiedzanie stolicy Meksyku? Chcesz dokładnie zobaczyć centrum historyczne wpisane na listę UNESCO? Zapraszam na spacer - zwiedzimy zabytki, zjemy lokalne przysmaki, wejdziemy do najlepszych sklepów z rękodziełem. Pamiętaj, że program mogę dostosować do Twoich potrzeb. 

Wizytę zaczniemy od głównego placu miasta Meksyk, potocznie zwanego zócalo. Plac Konstytucji ma wymiary 195 x 215 m i jest jednym z największych na świecie. To właśnie tu zaczęła się historia miasta Meksyk. W 1325 roku Aztekowie dotarli do Doliny Meksyku, którą wypełniało jezioro i założyli imperium Tenochtitlan na sztucznie utworzonej wyspie. W ciągu dwustu lat zdołali podporządkować sobie wszystkie zamieszkałe w środkowym Meksyku ludy, jednak w 1521 roku zostali pokonani przez Hiszpanów, którzy swoją stolicę wznieśli na gruzach dawnej azteckiej potęgi. 

Podczas spaceru zobaczymy ruiny dawnych świątyni (Templo Mayor) oraz hiszpańskie kolonialne budowle. Wejdziemy do jednej z największych w Ameryce Łacińskiej katedr (Catedral Metropolitana), budowanej przez kilka wieków. Zwiedzimy siedzibę prezydenta, czyli Pałac Narodowy (Palacio Nacional) z gigantycznymi freskami Diego Rivery przedstawiającymi historię Meksyku oraz kulturę wybranych kultur prehiszpańskich.

Przespacerujemy się zabytkowymi uliczkami, na których można poobserwować codziennie życie mieszkańców i kontrasty stołecznej architektury. Zobaczymy ozdobiony płytkami Dom Azulejos, w którym dzisiaj działa zabytkowa restauracja. Obok niego stoi Wieża Latynoamerykańska, genialne dzieło meksykańskich inżynierów  (możliwość wjechania windą na punkt widokowy znajdujący się na 44. piętrze za dodatkową opłatą). Dojdziemy do parku Alameda, gdzie można podziwiać budynek Banku Narodowego i Poczty Głównej oraz emblematyczny Pałac Sztuk Pięknych, jeden z symboli miasta zbudowany ok. 100 lat temu. 

 

Zjemy obiad w jednej z lokalnych restauracji w centrum historycznym. Może wolisz spróbować ulicznych przekąsek, odważyć się na dania kuchni prehiszpańskiej lub zjeść wykwintne dania meksykańskie w najstarszej restauracji w mieście? Napijemy się czegoś w kawiarni z widokiem na cały plac. 

Zwiedzanie centrum zwieńczymy wizytą na dwóch lokalnych targach. Mercado San Juan słynie z bogatej oferty gastronomicznej. Można tam kupić lokalne owoce, warzywa, napić się najlepszej meksykańskiej kawy, a także spróbować tak egzotycznych produktów, jak koniki polne czy larwy motyla. Niedaleko znajduje się inny targ, który skupia wyroby rękodzielnicze z całej republiki. Znajdziesz tu pamiątki z każdego regionu Meksyku, w dobrej cenie i jakości! 

Cena: 75 USD zwiedzanie indywidualne (4h), w grupie taniej!  

W cenie:

  • zwiedzanie z licencjonowanym polskim przewodnikiem

 

Cena nie zawiera:

  • obiadu i napojów

  • biletów wstępu

Uwagi:​

  • większość muzeów w mieście Meksyk jest zamknięta w poniedziałki

  • Pałac Narodowy jest siedzibą rządu i może być zamknięty z powodu wizyty dyplomatycznej lub manifestacji bez wcześniejszego ostrzeżenia

bottom of page