Co zwiedzić w mieście Meksyk?
Chciałam napisać post typu: "10 miejsc, które warto zobaczyć w stolicy Meksyku", jednak ta ogromna, prawie 20-milionowa metropolia jest tak fascynującym chaosem, że nie sposób wybrać jedynie 10 rzeczy. Ba! nawet 20 i 30 to za mało. Dlatego postanowiłam pogrupować je tematycznie i chociaż pobieżnie opisać te najważniejsze. Oczywiście nie wyczerpuje to wszystkich możliwości, ale może posłuży jako wskazówki do zwiedzania.
MUZEA
W mieście Meksyk znajduje się najwięcej muzeów na świecie. Jest ich około dwustu, czyli więcej niż w Paryżu, Madrycie czy Nowym Jorku. Oprócz wystaw stałych jest mnóstwo tymczasowych ekspozycji, i wciąż otwierane są nowe miejsca. Tematyka jest niezwykle różnorodna- obok muzeów poświęconych antropologii czy sztuce, w stolicy znajdziemy również bardziej oryginalne miejsca, jak na przykład Muzeum Tatuażu, Obuwia lub Narcos. Jeśli masz ograniczony czas na zwiedzanie deefe, proponuję wybrać się do:
- Narodowego Muzeum Antropologii - dwupiętrowy budynek zaprojektowany przez Pedro Ramíreza Vázqueza to jedna z najbogatszych na świecie kolekcji poświęcona antropologii i etnografii. Jednym słowem znajdziesz tu wszystko to, co zostało przeniesione ze stref archeologicznych ze względu na ochronę– naczynia, ozdoby, maski, figurki, rzeźby, malowidła naścienne, rekonstrukcje świątyni, które są pogrupowane tematycznie i chronologicznie tak, aby łatwiej można było zrozumieć bogactwo kultur prehiszpańskiego Meksyku.
- Muzeum- Domu Fridy Kalho - położony w artystycznej dzielnicy Coyoacán, rodzinny dom Fridy jest obecnie muzeum pokazującym jak żyła i pracowała ta najbardziej znana artystka meksykańska. Na terenie domu można obejrzeć również wzruszającą ekspozycję jej sukni– pięknych, kolorowych, inspirowanych regionalnymi indiańskimi strojami, jednak skrywających pod sobą gorsety, stelaże, gips i ból, który towarzyszył Fridzie przez całe życie. Warto połączyć wizytę w muzeum ze spacerem po tej malowniczej, pełnej kawiarni i księgarni dzielnicy, a także odwiedzić niedaleki Chimalistac.
- Muzeum Sztuki Ludowej- bogata kolekcja meksykańskości, polecam odwiedzić to położone w samym centrum muzeum, aby w środku pozachwycać się kolorowymi alebrijes, drzewami życia, czaszkami, maskami, tkaninami i wszystkim, co meksykańska wyobraźnia stworzyła. A przy wejściu stoi ozdobiony wielobarwnymi koralikami garbusek w stylu huiczolskim- cudo!
- Pałacu Narodowego - położony w samym sercu miasta, na Zócalo, od zawsze był siedzibą władców. Dzisiaj można tam podziwiać ogromne murale autorstwa Diego Rivery, przedstawiające historię Meksyku. Lekcja historii i sztuki w jednym- zdecydowanie must-see. Wstęp darmowy, zamknięte w poniedziałki.
- Muzem Dolores Olmedo - umieszczone w dawnej XVI-wiecznej hacjendzie w dzielnicy Xochimilco (można połączyć zwiedzanie muzeum z rejsem między pływającymi ogrodami), muzeum jest obowiązkowym miejscem dla miłośników Fridy i Diega, bo to właśnie tam znajduje się najwięcej prac tych artystów. Dolores Olmedo była kolekcjonerką sztuki, przyjaciółką i muzą wielu słynnych artystów, która zgromadzone dzieła podarowała narodowi meksykańskiemu, dzięki czemu do dzisiaj można je podziwiać w tej niezwykłej scenerii, jaką jest Hacjenda La Nuria.
- Muzeum Soumaya - całkowicie darmowe muzeum, w którym znajduje ponad 6 tysięcy eksponatów, z Meksyku oraz innych regionów świata (posiada m.in. dzieła El Greco, Salvadora Dalí, Tintoretta i Rodina). Jest to prywatna kolekcja meksykańskiego biznesmena i jednocześnie jednego z najbogatszych ludzi na świecie, Carlosa Slima. Nazwa muzeum to imię jego zmarłej małżonki, której dedykowany jest cały projekt.
- Pałacu Sztuk Pięknych - i to nie tylko od zewnątrz. W środku organizowane są wystawy sztuki (ostatnio na przykład miałam okazję zobaczyć Toulouse Lautreca), a warto wejść także z innego powodu– aby zobaczyć ogromną, zrobioną z dwóch milionów kryształków kurtynę, na której przedstawione są wulkany Iztaccihuatl i Popocatépetl. W określonych godzinach można wejść do środka i skorzystać z darmowej wizyty z przewodnikiem.
TARGI I BAZARY
To specjalność stolicy. Jest ich mnóstwo, niektóre mają swoje specjalizacje. Dzielą się na mercados, czyli hale targowe oraz tianguis– okazyjne bazary, zrozwijane i zwijane tego samego dnia. Odwiedzającym miasto Meksyk polecam zajrzeć do:
Mercado de Sonora - a na nim zioła, figurki świętych, wizerunek Świętej Śmierci, oczyszczanie z szamanem, cudowne eliksiry, laleczki wudu, a nawet zwierzęta do poświęcenia w rytuałach. Jeśli nie potrzebujesz kupić mydła na rozdzielenie kochanków lub świeczki na upierdliwego szefa, to i tak polecam wizytę na tym jedynym w swoim rodzaju targowiska magii.
Av. Fray Servando Teresa de Mier 419, Venustiano Carranza
El Chopo - w każdą sobotę, od godz. 11, na ulicy Aldama zaczyna się legendarny "Tianguis cultural del Chopo", który od lat 80-tych przyciąga tłumy punków, hipisów i wszystkich zainteresowanych muzyką. Sprzedaży płyt, koszulek i różnych gadżetów towarzyszą punkrockowe koncerty. Oficjalnie nie ma sprzedaży alkoholu, choć można napić się w lokalach obok, a na ulicy bez problemu dostać trawkę. Targ kończy się ok. godz. 17.00.
La Lagunilla - najstarszy ze stołecznych tianguis, niedzielny pchli targ, na którym znajdziemy używane meble, antyki, obrazy, stare wojskowe mundury, książki, ubrania, maski i naczynia. Jednym słowem wszystko, co kiedyś miało swojego właściciela i szuka nowego. Jest tu mnóstwo badziewia, jak to na pchlim targu, ale są prawdziwe perełki, a nawet dzieła sztuki. Oprócz turystów zaglądają tu przede wszystkim architekci, kolekcjonerzy i artyści.
Allende, esquina Juan Álvarez, Centro
La Ciudadela- targ gromadzący wszelkiego rodzaju rękodzieło z różnych regionów Meksyku. Torebki, laleczki, stroje, ozdoby i zabawki, wszystko pod jednym dachem, do wyboru, do koloru. Działa nieprzerwanie od 1968 roku, kiedy w Meksyku miały miejsce igrzyska olimpijskie. Obowiązkowy punkt na trasie turysty, zwłaszcza tego, który nie ma możliwości odwiedzenia zbyt wielu regionów Meksyku, a chciałby zobaczyć bogactwo artesania.
Avenida Balderas #1, Centro
Mercado de Jamaica- na ponad 1000 stoisk sprzedaje się kwiaty, rośliny ozdobne i nasiona. Na rynku można znaleźć około 5000 rodzajów kwiatów pochodzących z różnych regionów Meksyku, głównie z centralnej i południowej części kraju.
Guillermo Prieto 45, Metro Jamaica