Co zwiedzić w mieście Meksyk?

Chciałam napisać post typu: "10 miejsc, które warto zobaczyć w stolicy Meksyku", jednak ta ogromna, prawie 20-milionowa metropolia jest tak fascynującym chaosem, że nie sposób wybrać jedynie 10 rzeczy. Ba! nawet 20 i 30 to za mało. Dlatego postanowiłam pogrupować je tematycznie i chociaż pobieżnie opisać te najważniejsze. Oczywiście nie wyczerpuje to wszystkich możliwości, ale może posłuży jako wskazówki do zwiedzania.


MUZEA


W mieście Meksyk znajduje się najwięcej muzeów na świecie. Jest ich około dwustu, czyli więcej niż w Paryżu, Madrycie czy Nowym Jorku. Oprócz wystaw stałych jest mnóstwo tymczasowych ekspozycji, i wciąż otwierane są nowe miejsca. Tematyka jest niezwykle różnorodna- obok muzeów poświęconych antropologii czy sztuce, w stolicy znajdziemy również bardziej oryginalne miejsca, jak na przykład Muzeum Tatuażu, Obuwia lub Narcos. Jeśli masz ograniczony czas na zwiedzanie deefe, proponuję wybrać się do:


- Narodowego Muzeum Antropologii - dwupiętrowy budynek zaprojektowany przez Pedro Ramíreza Vázqueza to jedna z najbogatszych na świecie kolekcji poświęcona antropologii i etnografii. Jednym słowem znajdziesz tu wszystko to, co zostało przeniesione ze stref archeologicznych ze względu na ochronę– naczynia, ozdoby, maski, figurki, rzeźby, malowidła naścienne, rekonstrukcje świątyni, które są pogrupowane tematycznie i chronologicznie tak, aby łatwiej można było zrozumieć bogactwo kultur prehiszpańskiego Meksyku.


- Muzeum- Domu Fridy Kalho - położony w artystycznej dzielnicy Coyoacán, rodzinny dom Fridy jest obecnie muzeum pokazującym jak żyła i pracowała ta najbardziej znana artystka meksykańska. Na terenie domu można obejrzeć również wzruszającą ekspozycję jej sukni– pięknych, kolorowych, inspirowanych regionalnymi indiańskimi strojami, jednak skrywających pod sobą gorsety, stelaże, gips i ból, który towarzyszył Fridzie przez całe życie. Warto połączyć wizytę w muzeum ze spacerem po tej malowniczej, pełnej kawiarni i księgarni dzielnicy, a także odwiedzić niedaleki Chimalistac.


- Muzeum Sztuki Ludowej- bogata kolekcja meksykańskości, polecam odwiedzić to położone w samym centrum muzeum, aby w środku pozachwycać się kolorowymi alebrijes, drzewami życia, czaszkami, maskami, tkaninami i wszystkim, co meksykańska wyobraźnia stworzyła. A przy wejściu stoi ozdobiony wielobarwnymi koralikami garbusek w stylu huiczolskim- cudo!