Nowa normalność w Meksyku

Widzę, że wiele osób nie może się doczekać wyjazdu do Meksyku, ale nie wie, jaka jest obecnie sytuacja. Poniżej staram się wyjaśnić ostatnie decyzje rządu, oczywiście z zaznaczeniem, że sytuacja się szybko zmienia i różni się w zależności od regionu. Podaję źródła, aby informacja była jak najbardziej przejrzysta, ale chwilami nie mogę się powstrzymać również od subiektywnych komentarzy. Natomiast ten wpis nie ma na celu ani zachęcenia do podróży do Meksyku, ani odstraszenia od przyjazdu tutaj. Każdy podejmuje decyzję samodzielnie. Meksyk na pewno potrzebuje turystów, a turyści chętnie tu wrócą. Wszyscy mamy nadzieję, że stanie się to szybko, ale nie możemy zapomnieć o zdrowiu i bezpieczeństwie.


Sytuacja w Meksyku


Od marca obywatele śledzą deklaracje rządu na temat naukowych przewidywań co do rozwoju sytuacji, które ilustrowane są tabelkami, wykresami i wielobarwnymi grafikami. Codziennie o godz. 19:00 odbywa się konferencja, na której występuje wiceminister zdrowia Hugo López Gatell. Najpierw usłyszeliśmy, że szczyt zachorowań będzie w kwietniu, później, że będzie trwał do sierpnia. Innym razem zapowiadano, że we wrześniu będzie druga fala. Wczoraj zaś czytałam, że szczyt jest przewidywany na koniec czerwca, bo liczba zachorowań ciągle rośnie. Źródło: https://tiny.pl/79w94


Zdaję sobie oczywiście sprawę, że sytuacja epidemiologiczna zależy od wielu czynników, m.in. od zachowania samego społeczeństwa, gęstości zaludnienia itp. i wiadomo, że nikt nie może z dokładnością przewidzieć, ile osób zachoruje czy umrze. Jednak zdaje się, że meksykański rząd podjął się właśnie takiego niemożliwego zadania, podając czasem z podejrzaną precyzją prognozy. Dla przykładu umieszczam kilka linków do źródeł z różnymi przewidywaniami:


Szacowano również, że w maju będzie ok. 6 tysięcy zgonów, tymczasem już jest ich ponad 10 tys., a i tak jest to cyfra, którą sam rząd uważa za zaniżoną, bo wykonuje się bardzo mało testów. Bardzo głośny stał się artykuł New York Timesa na temat ukrywania faktycznej liczby zachorowań i sytuacji w przeciążonych szpitalach. Do przeczytania tutaj: https://tiny.pl/79w94 Ale wróćmy do nowych decyzji rządu.


Mapa pokazana na konferencji 28 maja 2020 r.: