top of page

Lotnisko w mieście Meksyk bez tajemnic

Po przylocie do meksykańskiej stolicy już samo lotnisko może wydawać się chaotyczne i trudne do ogarnięcia. Aby ułatwić pierwsze momenty pobytu w mieście Meksyk, postanowiłam opisać najważniejsze informacje dla pasażerów podróżujących samodzielnie.INFORMACJE OGÓLNE


Międzynarodowe lotnisko im. Benito Juareza w mieście Meksyk ma prawie sto lat i obsługuje ok. 38 mln pasażerów rocznie, czyli tyle samo, ile jest mieszkańców Polski. W momencie budowy nikt nie podejrzewał, że meksykańska stolica rozrośnie się do takich rozmiarów, więc lotnisko zostało umieszczone na obrzeżach miasta. Obecnie zostało ono "wchłonięte" przez stale powiększającą się tkankę miejską. W związku z niefortunnym położeniem oraz wyczerpaniem limitu przepustowości, postanowiono wybudować nowy, większy i bardziej oddalony od miasta port lotniczy, który będzie w stanie obsłużyć aż 120 mln pasażerów rocznie. Jednak póki co jedynym stołecznym lotniskiem jest port im. Benito Juareza. Położone jest 5 km na wschód od centrum miasta Meksyk i składa się z dwóch terminali. Poniższa grafika informuje, z którego terminala odlatują poszczególne linie. Więcej informacji na temat lotniska można znaleźć też tutaj.

PRZYLOT


Po przylocie najpierw będziemy musieli stanąć w kolejce i przejść przez kontrolę migracyjną. Zwykle, zwłaszcza wieczorną porą, kiedy bardzo dużo samolotów przylatuje zza oceanu, czas oczekiwania w kolejce może wynosić nawet godzinę. Także od razu najlepiej uzbroić się w cierpliwość. O co może zapytać nas urzędnik migracyjny? Przede wszystkim poprosi o wypełniony formularz, który dostaniemy najprawdopodobniej w samolocie, a w którym musimy wpisać swoje dane osobiste, adres pobytu w Meksyku oraz dane lotu, którym przylecieliśmy. Pasażer odwiedzający Meksyk w celach turystycznych może przebywać w kraju aż 180 dni i na tyle (poza nielicznymi wyjątkami, jeśli ktoś np. nie będzie miał adresu w Meksyku albo wyda się urzędnikowi podejrzany) dostaniemy pozwolenie na pobyt. Urzędnik może nas zapytać o cel wizyty, długość jej pobytu oraz o bilet powrotny (może, ale nie musi).


KONTROLA CELNA


Jeśli przylatujemy z innego kraju, najprawdopodobniej dostaniemy deklarację celną do wypełnienia (ściągawka: należy na pytania odpowiedzieć „nie”, oświadczając tym samym, że nie przywozimy żadnych nielegalnych substancji oraz produktów. Z Polski nie można wwozić np. mięsa oraz wszelkich produktów świeżych, nasion i ziaren. Po przejściu przez kontrolę migracyjną oraz odebraniu bagażu (zawsze w tej kolejności), przechodzimy przez kontrolę celną. Strażnik może zapytać nas, czy mamy alkohol, papierosy a jeśli tak, to w jakiej ilości. Może pojawić się również pies szukający narkotyków. Następnie naciskamy guzik, i wtedy zapala się lampka- na zielono lub czerwono. Jeśli wylosujemy kolor zielony, mamy szczęście- możemy udać się do wyjścia. W drugim przypadku musimy przejść dodatkowo kontrolę bagażu głównego.

LOCKERS


Istnieje możliwość zostawienia bagażu w szafkach. Na terminalu I znajdują się one między wyjściem 7 a 8 (puerta 7-8), niedaleko ekranów informacyjnych. Kosztują 120 peso za 24 godziny, tzn. nieważne czy zostawiamy walizkę na 3 minuty, czy na 24 godziny, koszt jest ten sam. Na drugim terminalu znajdują się one w sali Q niedaleko wyjścia 3. Koszt wynosi 150 peso za 24 godziny.INTERNET


Na lotnisku dostępne jest darmowe wifi, ale tylko przez 5 minut. Jest to sieć o nazwie „Infinitum” do której można zalogować się za pomocą maila lub FB. Restauracje i kawiarnie znajdujące się na obu terminalach zwykle dysponują swoją siecią internetową.WYMIANA PIENIĘDZY


Odwrotnie niż na większości lotnisk, w mieście Meksyk najlepszy kurs wymiany (zwykle USD na peso) jest właśnie na lotnisku. Po wyjściu na salę przylotów, od razu zobaczymy szereg kantorów, w których bez problemu można wymienić dolary amerykańskie, kanadyjskie, euro, funty i inne waluty na meksykańskie peso. Uwaga: cudzoziemiec może wymienić max. 1500 USD miesięcznie i przeważnie musi pokazać paszport przy dokonywaniu transakcji. Najbardziej opłaca wymieniać się banknoty o nominale 100 USD, gdyż wtedy w wielu kantorach oferują lepszy kurs.TRANSPORT DO CENTRUM


Jest kilka sposobów dostania się do miasta z lotniska:


  • oficjalne taksówki


Natychmiast po wyjściu zobaczymy stanowiska z ofertami przewozu. Możemy tam zamówić bezpieczną, oficjalną taksówkę, od razu podając adres, pod który chcemy się dostać. Z lotniska do centrum koszt wynosi ok. 20-25 USD.  • nieoficjalne taksówki


Jest też sposób na tańszą taksówkę. W tym celu musimy przejść na drugą stronę ulicy biegnącej wzdłuż terminala. Da się to zrobić przechodząc przez specjalną kładkę- w tym celu trzeba iść w kierunku „aerotren”, czyli na wysokości puerta 6 wjechać po schodach na wyższy poziom i tam skręcić w korytarz, tak jak pokazuje znak „aerotren”, z tym że nie idziemy do pociągu, tylko schodzimy po schodach na drugą stronę ulicy. Tam czekają taksówki, które kosztują ok. 150 peso (niecałe 10 USD) za kurs do centrum.
  • Uber


Uber zatrzymuje się przy Puerta 4, aby połączyć się z Internetem, patrz punkt "Internet" powyżej.


  • metro


Wychodząc z terminala I i skręcając w lewo, dojdziesz do stacji metra „Terminal aerea”, i stamtąd, z przesiadkami, dostaniesz się do centrum. Bilet kosztuje 5 peso. Plan metra (jest 12 linii) znajdziesz tu. http://www.metro.cdmx.gob.mx/la-red/mapa-de-la-red. Przy terminalu II nie ma stacji metra, należy udać się na terminal I (patrz następny punkt).


  • metrobus


Metrobus (linia 4) zatrzymuje się przy puerta 7 na terminalu I oraz przy wejściu 2 na terminalu II. Kończy swoją trasę przy stacji Buenavista, gdzie można się przesiąść do linii 1 lub 3 lub pociągu podmiejskiego). Koszt przejazdu to 30 peso, trzeba kupić w maszynie specjalną kartę przed wejściem do pojazdu.


TRANSPORT MIĘDZY TERMINALAMI


Terminal I i II są położone w znacznej odległości od siebie, ale co kilka minut kursuje między nimi autobus. Z terminala I odjeżdża spod wejścia 6, ma kolor czerwony i kosztuje 14 peso. Są również rzadziej kursujące białe darmowe busy, które odjeżdżają z tego samego miejsca. Jeśli chcemy dostać się z terminala II na I, autobusy odjeżdżają z parkingu po prawej stronie po wyjściu z lotniska.


Istnieje również tzw. aerotren.


Stacja jest dobrze oznaczona, trzeba podążać za tabliczką „aerotren” (na terminalu I znajduje się na pierwszym piętrze). Jeździ od 5:00 do 23:00, cały rok. Podróż trwa ok. 11 minut, odległość między terminalami wynosi 3 km. Transport aerotrenem jest darmowy dla osób, które mają przesiadkę i muszą dostać się na inny terminal. Trzeba mieć przy sobie kartę pokładową i dokument tożsamości.SKLEPY


Na obu terminalach są sklepy spożywcze, z artykułami elektronicznymi, a także księgarnia, sklep papierniczy, restauracje, bary i kawiarnie. Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa zaczyna się strefa wolnocłowa, a w niej tak samo miejsca, gdzie można coś zjeść, wypić, kupić perfumy, artykuły spożywcze, pamiątki czy ubrania.


HOTELE


Lista hoteli znajdujących się blisko lotniska jest tutaj. Niedawno otworzono przy terminalu I hotel z kapsułami do spania http://izzzleep.com/, w którym cena zależy od ilości spędzonych godzin, 2 godziny to koszt od 140 peso. Wygodna opcja dla pasażerów mających przesiadkę w mieście Meksyk. Można też skorzystać z samego prysznica (130 peso).


Featured Posts
Recent Posts