Filmy o Meksyku

Jeden z poprzednich postów traktował o książkach, teraz przyszedł czas na filmy. Są to dzieła meksykańskich reżyserów lub filmy poruszające tematykę Meksyku. Zachęcam, żeby np. przed podróżą w ramach przygotowań obejrzeć parę pozycji na liście, co pomoże lepiej zrozumieć Meksyk. Większość filmów była wyświetlana w polskich kinach, więc są łatwo dostępne.

1. HECHO EN MEXICO (2012), Duncan Bridgeman

Muzyczny dokument, który zabiera nas w magiczny świat meksykańskiej tożsamości. Oglądałam kilkakrotnie i za każdym razem z tym samym wzruszeniem, dlatego jest na pierwszym miejscu listy. Kiedyś zadzwonił do przyjaciel, Polak mieszkający w Meksyku i drżącym głosem powiedział: - Iwona, widziałem przepiękny film o Meksyku, na którym się popłakałem! -Pewnie widziałeś "Hecho en Mexico"...i oczywiście się nie pomyliłam. Więc niech to posłuży za rekomendację.

2. FRIDA (2002), Julie Taymor

To nie jest zwykły film biograficzny, to przepełniony muzyką, folklorem i klimatem meksykańskiej bohemy z początku XX wieku portret najsłynniejszej meksykańskiej artystki. Historię Fridy poznajemy w kontekście politycznych nastrojów i niełatwego małżeństwa z Diego. Wielowymiarowa opowieść, którą polecam każdemu.

3. W KRAINIE KARTELI (2015), Matthew Heineman